Szukaj na tym blogu

środa, 29 maja 2013

Światowa Godzina Jednoczesnej Adoracji Eucharystycznej

Stolica Apostolska w najbliższą niedzielę, 2 czerwca o godz. 17.00, zaprasza do godzinnej Adoracji Eucharystycznej na całym świecie w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Na hasło tego wydarzenia wybrano słowa: „Jeden Pan, jedna wiara”.

Mons. Rino Fisichella o Adoracji Eucharystycznej obejmującej cały świat i zaplanowanej na najbliższą niedzielę, 2 czerwca br. w godz. od 17.00 do 18.00 czasu rzymskiego (tłumaczył o. Kasper Kaproń OFM):

„... Wyspy Cook, Samoa i Honolulu zjednoczą się z Watykanem o godz. 5 rano, natomiast na północy, w Reykjavík (Islandia) będzie to godz. 15.00. Dołączą się poszczególne Kościoły lokalne na terenach najbardziej oddalonych jak np. Południowa Afryka, Chile i Nowa Zelandia. Wszystkie diecezje Wietnamu zjednoczą się z nami o 22.00 czasu lokalnego, natomiast w kościołach w Korei będzie to godz. 24.00. Z Oceanii otrzymaliśmy informację o przyłączeniu się do tamtejszych wspólnot do inicjatywy: w tych kościołach będzie już 3 czerwca, między pierwszą, a drugą godziną w nocy; wśród nich kościoły w Papui Nowej Gwinei, Wyspy Salomona, diecezja AgaĂąa w Guam e di Wewak. Nie będzie dla tych Kościołów najmniejszego problemu, aby uczynić nocne czuwanie, pomimo wielu trudności związanych z brakiem elektryczności i z niesprzyjającym obecnie klimatem. Jak napisał jeden z biskupów: "Nasi wierni na wioskach nie mają elektryczności i w wielu parafiach jest niebezpiecznie wychodzić z domu nocą... jest to także pora deszczowa i na terenach wielu parafii i wiosek dochodzi do licznych podtopień i powodzi. Woda występuje z rzek... Pomimo to będziemy wspólnie modlić się." Nie zabraknie na wspólnym modlitewnym spotkaniu mieszkańców Wysp Galapagos i tych w sercu amazońskiej puszczy, jak np. Wikariatu San José del Amazonas oraz tych części świata, gdzie katolicy są zdecydowaną mniejszością: Norwegia, Bangladesz, Irak, Burkina Faso, Rosja, Japonia, wszyscy będą zsynchronizowani z Bazyliką św. Piotra. Do modlitwy włączyły się diecezje ze Stanów Zjednoczonych i Kanady jak również z Ameryki Łacińskiej: od Peru i Argentyny, poprzez Nikaraguę, Kolumbię, Honduras, Ekwador do Meksyku. Wszystkie diecezje azjatyckie: od Indii po Taiwan, od Singapuru do Filipin i Izraela; poszczególne strefy czasowe zjednoczą się z Rzymem. Nie możemy oczywiście zapomnieć o pełnej obecności Kościoła w Europie, który rozciąga się od Litwy, Ukrainy i Białorusi. O diecezjach włoskich, które w komplecie, według różnych tradycji lokalnych związanych z obchodzonym w tym dniu świętem Bożego Ciała. W sumie będzie to godzina modlitwy w pełnym zjednoczeniu, we wspólnocie braterskiej, aby umocnić wiarę nas wszystkich.

Papież Franciszek prosi, aby dwie intencje towarzyszyły naszej godzinnej adoracji.
1. Za Kościół na całym świecie zjednoczony dzisiaj na Adoracji Najświętszego Sakramentu; aby Pan uczynił go posłusznym Słowu Bożemu i w ten sposób mógł objawić się wobec świata, jako piękny, nie mający skazy i zmarszczki, święty i nieskalany (Ef 5,27). Aby, poprzez wierny przekaz zbawcze Słowo, mogło zabrzmieć przekazując światu orędzie miłosierdzia i mobilizując nas do dzieła miłości, tak aby ukazać prawdziwy sens cierpienia i bólu i przywrócić radość i pokój.

2. Za tych, którzy w wielu miejscach świata cierpią na skutek niewoli, za ofiary wojen, handlu ludźmi, narkotyków i niewolniczej pracy; za dzieci i kobiety, które cierpią z powodu różnych form przemocy. Aby ich niemy krzyk z prośbą o pomoc został usłyszany w Kościele. Aby Kościół wpatrując się w Chrystusa ukrzyżowanego nie zapomniał o wielu braciach i siostrach pozostawionych w objęciach przemocy; za tych wszystkich, którzy cierpią z powodu braków środków do życia, szczególnie za bezrobotnych, za starszych, emigrantów i bezdomnych, za więźniów i tych, którzy przeżywają samotność. Niech modlitwa Kościoła i nasze aktywne zaangażowanie będzie dla nich umocnieniem przywracając jednocześnie nadzieję; niech da siłę każdemu z nas, aby bronić godności osoby ludzkiej.”
za: http://attualita.vatican.va/sala-stampa/bollettino/2013/05/28/news/31070.html

1 komentarz:

  1. Globalna adoracja - przyznam ze aż mi ciarki przeszły po plecach, gdy wyobraziłem sobie siłę takiej modlitwy - wspaniały pomysł.

    OdpowiedzUsuń