Szukaj na tym blogu

piątek, 25 kwietnia 2014

Zło na świecie skutkiem ubocznym stworzenia człowieka na obraz Boży

Dlaczego Pan Bóg nie stworzył człowieka doskonałego, czyli takiego, który nie mógłby grzeszyć?

*****

Grzech łączy się z wolnością, jest jej nadużyciem. Wydaje się, że byłoby lepiej, gdyby człowiek nie mógł grzeszyć, ale oznaczałoby to również, że taki człowiek nie byłby tym, czym jest – nie byłby wolnym, a co za tym idzie, nie byłby zdolny do miłości, nie byłoby w nim podobieństwa do Boga. A Pan Bóg zechciał stworzyć człowieka na swój obraz. Człowiek stworzony na obraz Boga jest istotą zdolną do poznawania i do dokonywanie wyborów. Dzięki tym właściwościom człowiek jest zdolny do miłości. Jak się wydaje, właśnie na tym polega istota Bożego obrazu w człowieku, jego podobieństwa do Boga. Pośrednio zostało powiedziane, zdolność do miłości łączy się z wolnością woli. Do miłości nie można zmusić; miłość musi być wybrana w sposób wolny, bo inaczej nie byłaby miłością, a gwałtem.
 
Żeby człowiek był zdolny odpowiedzieć Bogu „TAK”, to musi też być zdolny do powiedzenia „NIE”. Inaczej jego „TAK” nie miałoby wartości. Wynika z tego, że zdolność do miłości jest równocześnie zdolnością do grzechu, bo i jedna i druga wymaga wolności. Bez wolności człowiek nie byłby zdolny do miłości; bez wolności nie byłoby grzechu. Zatem: Pan Bóg stwarzając człowieka zdolnego do miłości, uczynił to równocześnie zdolnym do grzechu.

Dlaczego więc grzech i zło na świecie? Właśnie dlatego, że Pan Bóg stworzył człowieka wolnego, zdolnego do miłości, a człowiek nadużył tej wolności. Zatem to nie Pan Bóg jest autorem zła w świecie, ale anioł, które powiedział: „Nie będę służył” i człowiek, który chciał i wciąż chce być jak Bóg.

1 komentarz:

  1. Całkowicie zgodne z moimi przemyśleniami, (tyle że ładniej ujęte).
    Tak a propos:
    Czy chcąc być w zgodzie zarówno z Biblią jak i ustaleniami nauk przyrodniczych, można stwierdzić iż Grzech Pierworodny nie polegał na zjedzeniu alegorycznego jabłka w metaforycznym ogrodzie Eden lecz na pierwszym świadomym złym postępku? Pośród zwierząt nie ma zła i dobra jest "tzw. zło" (Lorentz). Ludźmi nasi przodkowie stali się w momencie gdy dotarło do nich co jest dobre a co jest złe - gdy pierwszy raz świadomie postąpili źle (zgrzeszyli) był to grzech pierworodny.
    Dobrze mniemam, czy popadam w herezję?

    OdpowiedzUsuń