Dzisiaj świętujemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Matka Pana od początku swojego życia, czyli właśnie od poczęcia, była święta – w Jej życiu nie było momentu, w którym nie należała cała do Boga. Wyrazem nabożeństwa do Jej Niepokalanego Poczęcia są staropolskie, piękne Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.
Znaczenie tego nabożeństwa nie polega tylko na odczuwaniu pewnej duchowej przyjemności w czasie śpiewania tych hymnów. To dobrze, jeśli takie uczucia pobożności towarzyszą śpiewowi Godzinek. Ale nie to jest najważniejsze. Nabożeństwo do Maryi, a do Jej Niepokalanego Poczęcia w szczególności, ma znaczenie PRAKTYCZNE dla naszego życia duchowego. Ojciec Bronisław Mokrzycki - jezuita, ceniony ojciec duchowny, spowiednik, kaznodzieja - mówi o tym w bardzo obrazowy sposób. Porównał udane, scalone, zintegrowane życie człowieka do zielonego, zdrowego drzewa. Korzenie tego drzewa dostarczają soli mineralnych, a wbijając się głęboko w glebę dają oparcie, tak że zdolne jest przeciwstawić się wichrom; z kolei korona również spełnia inne, ważne dla drzewa funkcje, a jej zielony w lecie kolor jest oznaką zdrowia.
Dla ojca Mokrzyckiego jest to punkt wyjścia do przedstawienia znaczenia pobożności chrystologicznej i Maryjnej. Nabożeństwo do Chrystusa cierpiącego na przykład przez udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, czy też rozważanie tajemnic bolesnych Różańca św., czytanie ewangelicznych opisów Pasji Chrystusa nazywa „pasyjnością” - to odpowiednik mocnych korzeni. Pasyjność powoduje, że nie poddajemy się tak łatwo w przeciwnościach, uczymy się znosić niedogodności życiowe i cierpienie, łącząc jest z cierpieniami Jezusa; zwiększa nasz żali za grzechy i wstręt do niego, itd. Pasyjność przyczynia się do powiększenie naszego męstwa i odwagi.
Z kolei nabożeństwo do Maryi, szczególnie w tajemnicy Jej Niepokalanego Poczęcia porównuje do zdrowej korony drzewa, która oczyszcza nasze pragnienia, przynosi czystość serca, powoduje sublimację uczuć. Do praktyk religijnych pomagających w tym należy Różaniec św., Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, i inne modlitwy, np. „Pod Twoją obronę”, itp. Ojciec Mokrzycki wspomina jeszcze jedną pobożną praktykę: „Nabożeństwo trzech ‘Zdrowaś Maryjo’”. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o odmawianie codziennie, przynajmniej raz dziennie trzech Zdrowaś Maryjo, a następnie modlitwy z zakończenia Godzinek: „Boże, Ty przez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy przygotowałeś swojemu Synowi godne mieszkanie i na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa zachowałeś Ją od wszelkiej zmazy, daj nam za Jej przyczyną dojść do Ciebie bez grzechu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.”
Ci, którzy wytrwają w tej praktyce, przez wstawiennictwo Niepokalanej z czasem osiągają czystość serca, nawet, jeśli mieli duże trudności w tej dziedzinie.
Dokładnie.
OdpowiedzUsuń